| Gears | Single Speed |
| Frame Material | High Carbon Steel |
| Wheel Size | 14" |
| Voltage | 48V |
| Power Supply | without battery |
| Braking System | Drum Brake |
| Battery Capacity | No Battery |
| Motor position | Rear Hub Motor |
| Battery Position | Integrated Battery |
| Range per Power | 31 - 60 km |
| Max Speed | 30-50Km/h |
| Torque | 30-50 Nm |
| Charging Time | >3 hours |
| Selling Units: | Single item |
| Single package size: | 140X32X70 cm |
| Single gross weight: | 60.0kg |