| Gears | Single Speed |
| Frame Material | Steel |
| Wheel Size | 300-8 |
| Voltage | 48V |
| Power Supply | LEAD-ACID BATTERY |
| Braking System | Drum Brake |
| Battery Capacity | 20 Ah |
| Range per Power | 31 - 60 km |
| Max Speed | <30km/h |
| Torque | 30-50 Nm |
| Charging Time | >3 hours |
| Motor position | Rear Hub Motor |
| Battery | 48V 20Ah Lead Acid Battery |
| Motor Power | 800W |
| Display | LCD Display |
| Tire | 300-8 Vacuum Tire |
| Motor | Brushless Motor |
| Frame | Steel Frame |
| Controller | Intelligent Controller |
| Light | LED Front Light + Tail Light |