| Frame Material | High Carbon |
| Fork Material | High Carbon |
| Fork Suspension | Yes |
| Braking System | Disc Brake |
| Wheel Size | 26" |
| Gears | 21/24/27 Speed |
| Rim Material | aluminum alloy |
| Tire Width | 26*1.95 |
| Place of Origin | Tianjin, China |
| Frame Type | Soft-tail Frame |
| Pedal Type | Ordinary Pedal |
| Load Capacity | 150KG |
| Length (m) | 1.7m |
| Net Weight | 17kg |
| Gross Weight | 18kg |
| Brake | Dis Brake |
| Fork | Machanical Disc Brake |
| Size | 26" 24" |
| Fork | Steel Fork |